کد خبر : 269065
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1399 23:28
تعداد بازدید : 186

برگزاری اولین نشست پژوهشی آنلاین زیست جدید سینمای ایران در دوران کرونا

اولین نشست پژوهشی با عنوان «زیست جدید سینمای ایران در دوران کرونا» به صورت آنلاین برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سوره، به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی و با همکاری گروه سینمای دانشگاه، اولین نشست پژوهشی با عنوان «زیست جدید سینمای ایران در دوران کرونا» به صورت آنلاین برگزار شد. 
دکتر محمد ذوقی دستیار ارشد موسسه اوج و دکتر امیررضا نوری پرتو پژوهشگر و مدرس سینما میهمانان این نشست بودند که در حضور علاقه مندان حوزه سینما که به صورت آنلاین نظاره گر و شنونده بودند به گفت و گو پرداختند. 
در ابتدای برنامه دکتر رامتین شهبازی مدیر گروه سینمای دانشگاه سوره به عنوان مقدمه به تجربه نمایش آنلاین اشاره کرد و گفت: ما در کشور تجربه نمایش آنلاین نداشتیم و خیلی از تهیه کنندگان و فیلم سازان این تصور را نمی کردند که بخواهند از اکران فیلم در پرده بزرگ سینما بگذرند.
شهبازی به فیلم خروج ساخته ابراهیم حاتمی کیا اشاره کرد و گفت: اولین اکران آنلاین در کشور با فیلم خروج آغاز شد که حاتمی کیا درباره فیلمش حرف برای گفتن داشت.
شهبازی در ادامه به آمادگی مخاطب برای مواجهه با اکران آنلاین اشاره کرد و گفت: در این دوران باید مخاطبان و تماشاچیان توانایی مواجهه با فیلم های اکران آنلاین را داشته باشند و بتوانند بین فیلم های سینمایی که به شکل آنلاین اکران می شوند با سریال هایی که به طور معمول در فضای مجازی منتشر می شوند، تفاوت قائل شوند.
وی با اشاره به این که موضوع اکران آنلاین می تواند پیشنهادی جدید برای فعالیت فرهنگی در منزل باشد، اظهار کرد: مدتی پیش در مصاحبه ای گفتم فعالیت فرهنگی در منزل برای مردم تعریف نشده و متأسفانه به این گونه اکران ها عادت ندارند؛ به طوری که تا خبر از سیر نزولی و افت شیوع کرونا را می دهند، همه از منزل خارج شده و به خیابان ها می روند حتی کسانی که از نظر شغلی می توانند در محل کار خود حاضر نباشند. این زیست جدید سینمای ایران می تواند برای مخاطبان از اهمیت خاصی برخوردار باشد. درواقع یک فرهنگ سازی جدید در کشور اتفاق بیفتد.
محمد ذوقی در پاسخ پرسش رامتین شهبازی که اکران آنلاین فیلم خروج، حاصل چه ساز و کار و تفکر فرهنگی بود، گفت: از دوم اسفند ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا، سینماهای کشور تعطیل شد و باتوجه به اخباری که درباره تداوم شیوع ویروس دریافت می شد، ما را بلاتکلیف کرد، سپس در اواخر اسفند ۹۸ باتوجه به محدودیت های ایجاد شده برای مردم در ترددهایشان در خارج از منزل، تصمیم گرفتیم به عنوان بخش فرهنگی و هنری کشور، موضوع اکران آنلاین را باتوجه به این که در سراسر دنیا نیز اتفاق می افتد، مطرح کنیم.
امیررضا نوری پرتو نیز درخصوص سینمای آنلاین گفت: حدود ۱۵ سال است که اکران آنلاین در دنیا شکل رسمی به خود گرفته و مخاطبان خاص خود را دارد و در دهه دوم هزاره سوم، به تعداد مخاطبانش نیز افزوده شده و رقابت سنگینی بین نظام صنعتی هالیوود و شرکت های بزرگ فیلم سازی در آمریکا و کشورهای صاحب صنعت سینما با تلویزیون های اینترنتی رقم می خورد.
ایشان با بیان این موضوع که آیا در ایران می شود اکران آنلاین را سریع پیاده و اجرا کرد گفت: این کار در ایران شدنی هست اما نیاز به بحث و گفت و گوی بیشتر در نشست ها دارد. 
در ادامه گفت و گوها باتوجه به نزدیک شدن لحظات روحانی اذان مغرب، بحث های جلسه توسط دکتر رامتین شهبازی جمع بندی شد و ادامه نشست با حضور دیگر میهمانان به روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸ موکول شد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :