کد خبر : 199447
تاریخ انتشار : 19 دی 1395 21:55
تعداد مشاهدات : 845

آیت الله هاشمی رفسنجانی دار فانی را وداع گفت

آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و انقلاب و رهبری پس از عمری مجاهدت، دعوت حق را لبیک گفت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی غروب امروز در پی عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود اما متاسفانه تلاش پزشکان برای احیای مجدد ایشان بی نتیجه ماند و به رحمت ایزدی پیوست. 

آیت الله هاشمی  رفسنجانی در سال 1313 روستای بهرمان از توابع استان کرمان متولد شد. وی در ابتدای دهه چهل شمسی برای ادامه تحصیل به حوزه علیمه قم رفت و با مبارزان برضد  حکومت پهلوی همراه شد. یار دیرین امام و انقلاب به دلیل مبارزات خود بر ضد حکومت ستمشاهی چندین بار دستگیر و زندانی شد اما از آرمان های خود بازنگشت و رهبرکبیر انقلاب را تنها نگذاشت. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران ایت الله هاشمی رفسنجانی ابتدا سرپرست وزارت کشور و سپس چند دوره رییس مجلس شورای اسلامی شد. آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس  در دوره ای طولانی جانشینی فرماندهی کل قوا را بر عهده داشت. وی در سال  1368 با رای مردم به عنوان  رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و در سال 1372 نیز برای دور دوم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و تا سال 1376 رئیس قوه مجریه بود. آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال  1376 با حکم رهبر انقلاب اسلامی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد که این مسئولیت را تا پایان عمر برعهده داشت. ایشان در همه ادوار مجلس خبرگان به عنوان نماینده مجلس و عضو هیأت رییسه حضور داشت. وی همچنین از سال 1386 تا 1390 ریاست مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشت.

دانشگاه سوره این واقعه تاسف بار را به مقام معظم رهبری، خانواده محترم ایشان، ملت شهید پرور ایران و جامعه دانشگاهی تسلیت عرض می کند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :