اختتامیه یادمان سردار ایران و 176 کبوتر مهاجر برگزار شد

1398/11/29   10:57:00

اختتامیه کنگره ادبی هنری سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان "یادمان سردار دلها و ۱۷۶ کبوتر مهاجر" سه شنبه برگزار شد.

 اختتامیه یادمان سردار ایران و 176 کبوتر مهاجر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سوره، اختتامیه کنگره شعر و آثار هنری با محوریت شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مقاومت و جهاد و یادبود ۱۷۶ شهید هواپیمای اکراینی ساعت ۱۴:۳۰  تا ۱۶:۳۰ روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه در تالار مهر حوزه هنری با حضور مسوولان، شاعران و هنرمندان برگزار شد.
در این یادمان مومنی شریف رئیس سازمان حوزه هنری به عنوان نخستین سخنران، ضمن خیرمقدم به شاعران و هنرمندان، اقدام دانشگاه سوره در پاسداشت شهید والامقام را امری ارزشمند دانست و بیان داشت که وظیفه همه اقشار به ویژه هنرمندان است که به این کار ارزشمند بپردازند.
در ادامه دکتر هوشیار معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه سوره به ارائه گزارش در خصوص نحوه فراخوان و فعالیت حوزه های شعر، عکس و گرافیک اشاره کردند. وی در ادامه هدف از این کنگره را تجلیل از مقام والای شهادت و بزرگداشت شهید حاج قاسم سلیمانی و ۱۷۶ عزیزی که در سانحه سقوط هواپیمای اکراینی، به مقام شهادت نائل آمدند، دانست. 
 این اختتامیه در دو قسمت کنگره شعر "پرواز تا خورشید" و نمایشگاه آثار هنری تجسمی، نقاشی، عکاسی و گرافیک با محوریت شهادت و مقاومت برگزار شد. در ادامه دکتر ساعی رئیس دانشگاه سوره ضمن بیان ارزشها و ویژگی های سردار به تشریح ایده اولیه این یادمان و نحوه برنامه ریزی آن پرداخت. ایشان در ادامه ضمن قدردانی از شاعران و هنرمندان که با ارسال آثار خود دانشگاه سوره را در اجرای این مهم کمک کردند، بیان داشت دانشگاه سوره نخستین دانشگاهی بود که در زمینه پاسداشت حاج قاسم سلیمانی دست به اقدام ارزشمند در این حوزه زد.
شایان دکر است در قسمت کنگره شعر ۲۶۰ آثار از ۱۵۶ شاعر از سراسر کشور ارسال شد که پس از داوری در پایان کنگره به ده نفر برتر جایزه داده می شود. داوری این آثار با همکاری دفتر شعر حوزه هنری صورت گرفته است. 
در قسمت آثار هنری نیز از بین آثار ارسالی ۱۴۷ اثر فاخر در بخش عکاسی و ۶۸ اثر در بخش تجسمی ارسال  شد. بخشی از این آثار در روز اختتامیه در سالن مهر حوزه هنری به نمایش گذاشته شد. 
اسامی برندگان کنگره شعر براساس نظرات داوران محمدرضا طهماسبی از تهران رتبه نخست، اسماء سجادی پویا از مشهد رتبه دوم، حسن خسروی وقار از قم رتبه سوم شد. در ادامه هفت نفر به عنوان برگزیده به ترتیب محمدرضا وحیدزاده از تهران، محمدحسین نجفی از تهران، فائزه زرافشان از یزد، فاطمه زاهد مقدم از قم، فاطمه عارف نژاد از قم، بشری صاحبی از تهران، خدابخش صفادل از نیشابور.
اسامی برندگان بخش عکاسی به ترتیب مهدی آقابابایی رتبه نخست، حمیدرضا علیپور رتبه دوم، فاطمه تحریری زنگنه رتبه سوم و در ادامه سه نفر به عنوان برگزیده به ترتیب مهدی رمضانی، ناصر افشاری و ابراهیم صفریان، همچنین بخش گرافیک به ترتیب امیر خادم شرف رتبه نخست، احمد خان بابایی رتبه دوم، حسن منظوری رتبه سوم و در ادامه سه نفر به عنوان برگزیده به ترتیب سیده الهام صالحی، مریم صابری و ناصر زارعین بودند. 
در پایان مراسم از خانم کلائی دانشجوی دانشگاه سوره که نقاشی زیبایی از سردار را کشیده بود تقدیر شد.
شایان ذکر است در برگزاری این یادمان در کنار دانشگاه سوره، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری منطقه ۱۰ مشارکت داشتند.اختتامیه یادمان سردار ایران 176 کبوتر مهاجر عکاسی گرافیک کنگره شعر حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی شهرداری منطقه ده دانشگاه سوره