منتظر باشید تا صفحه کامل بارگذاری شود
غیرفعال کردن حالت بارگذاری
×

مشاهده خبر

روابط عمومی دانشگاه سوره_ صنایع‌دستی از شاخه­‌های فرهنگی، هنری، مهارتی و معیشتی بوده که از ابتدای تاریخ و تمدن بشر با انسان عجین است. اولین دست‌سازه‌­های بشری امروزه به‌عنوان صنایع‌دستی شناخته می­‌شود. ساخت و استفاده از همین صنایع‌دستی رفته‌رفته باعث شکل‌گیری تمدن بشری شده و به‌مرور فرهنگ جوامع مختلف پیشرفت کرده است.

دکتر مهران هوشیار مدیر گروه مطالعات عالی هنر درباره نقش و اهمیت صنایع‌دستی اینطور می‌گوید: از زمانی که انقلاب صنعتی شکل گرفت، به‌خصوص از دورانی که مدرنیسم پایه‌گذاری شد و جریان زیباشناسی در فلسفه غرب و رویکرد کاربردی آن نمایان شد، جنبش‌­های مختلفی در سراسر جهان شکل گرفت؛ چراکه انقلاب صنعتی با شکل‌گیری تولیدات انبوه و ماشینی باعث شد ماهیت صنایع‌دستی و روح معنوی آن کمرنگ‌­تر شود.

به عقیده «هوشیار» از مهم‌ترین ویژگی­‌های صنایع‌دستی بحث هویت‌یابی است، به‌گونه‌ای که این هنر سفیر فرهنگی برای معرفی هویت هر قوم، تمدن و جامعه­ است. پس از رشد مدرنیسم ابعاد معنوی و فرهنگی در این زمینه کمرنگ شد که البته امروزه در تمامی کشورهای توسعه‌یافته و مدرن توجه ویژه­‌ای به صنایع‌دستی می­‌شود. از دلایل این توجه می­‌توان به حفظ هویت و ریشه­‌های فرهنگی اشاره کرد که باعث قوام هر جامعه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هنرهای سنتی و به‌خصوص صنایع‌دستی تنها چیزی است که هر قوم و ملتی می­‌تواند برای معرفی خود از آن استفاده کند افزود: درواقع هنرهای سنتی طیف وسیع و گسترده­‌ای را در برمی‌گیرد که شامل آداب‌ورسوم، موسیقی، پوشاک، تغذیه، ارتباطات و... می­‌شود؛ اما صنایع‌دستی یکی از شاخه­‌های این هنر بوده که ویژگی­‌های کاربردی، زیبایی‌شناسی، مهارتی و اقتصادی دارد. همچنین علاوه بر این وجه هویتی، در قالب صنایع خلاق و فرهنگی نیز شناخته‌ شده، چراکه می‌­تواند موجب رشد فرهنگی جامعه و افزایش ارتباطات فرامرزی و برون‌مرزی فرهنگ­‌ها شود.

جایگاه صنایع‌دستی در جامعه

هوشیار افزود:گروه‌ مطالعات عالی هنر دانشگاه سوره سه رشته هنر اسلامی، پژوهش هنر و دکترای تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر اسلامی را پوشش می‌­دهد. یکی از وظایف دانشگاه‌­ها به‌خصوص دانشگاه سوره که در این زمینه پیشگام بوده، این است که بتواند وجه خلاقیت و فرهنگی بودن صنایع‌دستی را بین جوانان احیا کند. امروزه وجه هویتی و فرهنگی از وجه کاربردی این رشته بیشتر مورد توجه قرارگرفته است. از طرفی دانشگاه­‌ها و مسئولان مربوطه در ایران به‌عنوان یک کشور درحال‌توسعه، باید به موجودیت صنایع‌دستی توجه بیشتری کنند.

در همین راستا باید تعریف صنایع‌دستی معاصر بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، چراکه این هنر مفاهیم گسترده­‌ای در سطح جهانی دارد. در خصوص ویژگی­‌های دیگر می­‌توان گفت صنایع‌دستی فرزند زمان خود بوده، علیرغم اینکه بسیاری معتقدند این هنر جایگاه خود را ازدست‌ داده و در این دوران مدرن کسی به آن توجه نمی‌­کند. درصورتی‌که صنایع‌دستی همیشه خود را با پیشرفت زمان هماهنگ کرده و به همین دلیل به‌عنوان تاریخ و فرهنگ یک جامعه شناخته می­‌شود.

به همین دلیل یکی از جنبش­‌هایی که در این زمینه در سطح جهانی شکل گرفت نیز شورای جهانی صنایع‌دستی بود که برای حفظ و احیای آن در کل دنیا سران فرهنگی کشورها با نمایندگانی دورهم جمع شدند و به‌منظور احیای جایگاه این هنر و فرهنگ تاریخی، روزی را به‌عنوان روز صنایع‌دستی تعیین کردند. روز جهانی صنایع‌دستی در 10 ژوئن و یا همان 20 خرداد نام‌گذاری شده که یکی از ویژگی­‌های این روز علاوه بر زنده نگه‌داشتن هنر، منجر به توجه، حفظ و ارتقا بیشتر ارزش و پشتوانه‌­های هنری می­‌شود.

دکتر مهران هوشیار عضو هیأت علمی دانشگاه سوره حدود 23 سال در دانشگاه سوره علاوه بر تدریس، مسئولیت­‌های مختلفی از جمله: مدیریت گروه صنایع‌دستی، مدیر امور اداری، رئیس دانشکده هنر، معاون دانشجویی فرهنگی و مدیر گروه مطالعات عالی هنر را برعهده­ داشته است.

اشتراک در:

کلمات کلیدی: دانشگاه سورهصنایع‌دستی، فرزند زمان خود است

نظر خود را بنویسید