منتظر باشید تا صفحه کامل بارگذاری شود
غیرفعال کردن حالت بارگذاری
×

مشاهده خبر


 در ابتدای این نشست محمداسماعیل شفیع پور مدیر امور فرهنگی دانشگاه با تشکر از اهالی رسانه و مدیریت دانشگاه سوره در رابطه با برگزاری جشنواره فیلم کوتاه سایه و جشنواره ملی فیلمنامه نویسی اظهار کرد: افتتاحیه جشنواره فیلم سایه از 23 اردیبهشت  در دانشگاه سوره برگزار می شود و تا 27  ماه  جاری هم خاتمه می یابد.

وی در ادامه عنوان کرد: جشنواره امسال علاوه بر سبک و سیاق و اهداف سال های گذشته به نام شهید جانباز دکتر حسین فهیمی که از اساتید همین دانشگاه هم بودند، مزین شده است، شهید فهیمی در سلوک و زندگی خود نشان داد که هم می توان پشت آبی دوربین در نقد و اصلاح اجتماع شاهد صادق بود و هم می توان بر بال اندیشه و پویایی تعهد و دانش شهید بود و ققنوس ­وار تا وقوع آن حادثه بزرگ منتظر بود. در این جشنواره به منظور پاسداشت مقام علمی و هنری دکتر فهیمی منتخبی از آثار ایشان در قالب داستانی و مستند به نمایش گذاشته می شود.

شفیع پور با اشاره به اینکه جشنواره سایه جشنواره­ای تحت عنوان فیلمنامه نویسی هم دارد که امسال دومین سال برگزاری آن است، گفت: همه ما می دانیم که  مشکلات اصلی فیلم ها  امروز، فقدان فیلمنامه خوب و قوی است به همین دلیل دانشگاه سوره با فراخوان هنرمندان عرصه سینما جهت حضور در جشنواره فیلمنامه نویسی قصد گام نهادن برای پیشرفت این رشته مهم در فیلمسازی دارد. امسال هم 600 اثر در این حوزه به دست ما رسیده بخصوص این آثار از شهرستان های مختلف بوده که آثار خوب و قابل توجهی است لازم به یادآوری است که بیشتر فیلم ها و آثار رسیده به جشنواره فیلم سایه مضمونی اجتماعی دارند.

نوشین شاهوردی دبیر دومین جشنواره ملی فیلمنامه نویسی سایه با اعلام اینکه هیچ یک از جشنواره های دانشگاهی فیلمنامه نویسی در کشور ملی نیستند، بیان کرد: برگزاری جشنواره ملی فیلمنامه نویسی با هدف شناسایی فیلمنامه نویسان در سراسر کشور صورت گرفته است که همه فیلمنامه ها را از سرتاسر کشور جمع آوری و آنها را مورد ارزیابی و داوری قرار می دهند.

وی در ادامه افزود: برای برگزاری این جشنواره با انجمن سینمای جوان یک تفاهم نامه امضا کرده ایم و قرار است به نفرات اول تا سوم کمک هزینه ساخت فیلمنامه های برگزیده را پرداخت کنیم. سال گذشته 1000 نسخه به جشنواره رسید که امسال با قرار دادن محدودیت ها و قوانینی برای ورود آثار بهتر و برگزیده به جشنواره  به 600 اثر رسید.

فیلمنامه های رسیده در دو بخش اوریجینال و اقتباسی توسط یک هیأت انتخاب 6 نفره باحضور آقایان دکتر رامتین شهبازی، دکتر امیر رضا نوری پرتو، سجاد ستوده، نیما عباس­پور، صادق گلچین و سهیل امیر شریفی مورد بررسی قرار گرفت و 30 اثر برگزیده جهت داوری به هیأت داوران فیلمنامه متشکل از استاد فریدون فرهودی، محمدرضا گوهری و هادی مقدم­ دوست ارائه گردید.

در ادامه مطصفی شیری دبیر جشنواره فیلم "سایه" عنوان کرد: جشنواره سایه یکی از ریشه دارترین جشنواره های فیلم  دانشجویی در ایران است. خوشبختانه دانشگاه سوره به طور جدی یکی از قطب های سینما در سطح آموزش عالی سینما  بوده است. حدود 150 فیلم متقاضی شرکت در این جشنواره هستند که مجموعا 43  اثر به بخش اصلی راه پیدا کردند؛  بخش اصلی خود به 2 بخش مسابقه و جنبی تقسیم می شود که 33 اثر در بخش اصلی و 10 اثر هم در بخش جنبی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دانشگاه سوره از سال های گذشته تاکنون نخبگان فارغ التحصیل بسیاری در حوزه سینما داشته است  که به شهرام مکری، تورج اصلانی، سعید روستایی و محمدحسین مهدویان می توانم، اشاره کنم و باید بگویم که پتانسیل و ظرفیت علمی سینمایی دانش آموختگان این مرکز علمی قابل تحسین است که به لحاظ کیفی سطح قابل قبولی دارند در این جشنواره قرار  است که چند کارگاه تخصصی برگزار شود که یکی کارگاه فیلمنامه نویسی با موضوع سریال نویسی و هادی مقدم دوست است دیگری کارگاه تخصصی تئوری های فیلم با حضور شاهپور شهبازی و کارگاه تخصصی سینمایی توسط حمید نعمت الله است.

هیأت انتخاب جشنواره فیلم کوتاه سایه را  سیدعلی روحانی، رامتین شهبازی، سید وحید موسوی  تشکیل می دهند، همچنین هیأت داوران هم کامبوزیا پرتوی، هومن بهمنش، محمدآفریده، طنازطباطبایی و هایده صفی یاری و در بخش فیلمنامه نویسی محمدرضاگوهری، هادی مقدم دوست، فریدون فرهودی داوری می کنند و هیأت انتخاب این بخش هم نیما عباسپور، سهیل امیرشریفی، صادق گلچین، رامتین شهبازی امیررضا نوری و سجاد ستوده است.

مطصفی شیری در خاتمه یادآور شد: امسال نه تنها فارغ التحصیلان رشته کارگردانی سوره می توانند در بخش مسابقه شرکت کنند بلکه کسانی که در بخش های دیگر فیلمسازی از جمله صداگذاری، فیلمنامه نویسی، تدوین و... که در این دانشگاه درس می خوانند یا فارغ التحصیل شدند در صورتی که تهیه کننده و کارگردان آن اثر هم اجازه دهند، می توانند متقاضی شرکت در جشنواره شده و در صورت راه یافتن به بخش اصلی در همان بخش مورد داوری قرار بگیرند.

اشتراک در:

کلمات کلیدی: جشنواره سایه، سوره، دانشگاه، سایه،

نظر خود را بنویسید