منتظر باشید تا صفحه کامل بارگذاری شود
غیرفعال کردن حالت بارگذاری
×

مشاهده خبر

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سوره، به نقل از معاونت پژوهشی دانشگاه_ نشست تخصصی با موضوع «ابرروندهای نسل چهارم مبتنی بر انقلاب صنعتی نسل چهارم»، به همت دانشکده معماری و شهرسازی و با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه سوره؛ روز یک‌شنبه مورخ 28 آذر 1400 ساعت 18:30 الی 20:30 به صورت مجازی در سامانه سیباد دانشگاه سوره برگزار شد.

 

این وبینار با حضور دکتر مرتضی اسماعیلی، عضو شورای تخصصی گروه معماری داخلی دانشگاه سوره و مدرس دانشگاه به عنوان سخنران جلسه، و محمدرضا اکبریان مدیر گروه معماری داخلی دانشگاه سوره، به عنوان دبیر نشست برگزار شد.

 

اسماعیلی در ابتدا با تعاریف روند و ابرروند در دنیای امروزی بیان کرد: روند به چیزی گفته می­شود که در جهان امروزی به صورت ترند بوده که در واقع به نوعی به موضوعات داغ در نقاط مختلف جهان اشاره دارد، در حالی که ابرروند بحثی است که در آینده پرطرفدار خواهد شد. در این راستا می­توان به بیماری کرونا اشاره کرد چرا که در گذشته این بحث یک ابرروند به شمار می­رفت؛ اما در حال حاضر این موضوع یک روند محسوب می­شود.

 

وی ضمن تأکید به اینکه ابرروندهای نسل چهارم بر انقلاب صنعتی چهارم مبتنی است ادامه داد: صنعت موجود در حال حاضر از گذشته تا به الان تغییرات زیادی داشته است، به طوری که سه نسل از صنایع از گذشته تا به حال تغییر پیدا کرده­اند. جهان با عبور از انقلاب کشاورزی، فناوری و دیجیتال از سال 1760 به انقلاب صنعتی رسیده که این نسل چهارم از سال 2016 در جهان مطرح شده و ادامه دارد.

 

این استاد دانشگاه افزود: در حال حاضر، مسائل فیزیکی در جهان با دنیای دیجیتال در حال از بین رفتن است و در آینده کاملاً حذف خواهد شد؛ در این صورت می­توان گفت دیگر هیچ مرزی حتی بین انسان، اشیا و اتاق نخواهد بود. در خصوص ویژگی‌های ابرروندها می­توان به انعطاف پذیری، تصمیم بهینه، شفافیت اطلاعات، کار گروهی، اثربخشی، ایجاد توازن و خلق ارزش نیز اشاره کرد.

 

عضو شورای تخصصی گروه معماری تصریح کرد: با ایجاد نسل صنعتی چهارم ، هر خدمت و یا تکنولوژی نیز به نسل چهارم تبدیل شد؛ حتی در صورتی که نسل سومی برای آن صنعت تعریف نشده بود. در واقع با ایجاد نسل جدید، یک جهش و نسخه جدیدی از جهان به‌وجود آمده است. همچنین اولویت معماران از جواب دادن به سوال " معماری به چه شکل است " به " زندگی در معماری نسل چهارم به چه شکل است " تغییر پیدا کرده است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: با نگاه به آینده ساخت و ساز در معماری می­توان گفت به زودی به جای بنّا، نقاش، کارگر و... دستگاه­ها و ربات­ها به کمک انسان­ها می­آیند؛ البته این موضوع در تمامی بخش­­های زندگی به کار گرفته خواهدشد. در واقع ما به سمت آینده نمی­رویم، این آینده است که به سمت ما می­آید؛ به طوری که می­توان گفت آینده، همین الان است.

 

 

اشتراک در:

کلمات کلیدی: نشست تخصصی «ابرروندهای نسل چهارم مبتنی بر انقلاب صنعتی نسل چهارم»، هفته پژوهش، دانشکده معماری و شهرسازی، معاونت پژوهشی، دانشگاه سوره

نظر خود را بنویسید