منتظر باشید تا صفحه کامل بارگذاری شود
غیرفعال کردن حالت بارگذاری
×

مشاهده خبر

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سوره و به نقل از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مسئله فرهنگ و اهمیت توجه به آن عنوان کرد: شهریور سال ۸۶ پس از ارائه گزارش رئیس جمهور وقت، مقام معظم رهبری عنوان کردند که فرهنگ واقعاً مظلوم است و به آن توجه نمی شود.
وی در ادامه با انتقاد به کم کاری برخی از دستگاه ها در عرصه فرهنگ کشور افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی چهار ماه است تشکیل نمی شوند و یا سند مهندسی فرهنگی کشور که مورد تأکید مقام معظم رهبری است بیش از ۵سال است که مصوب شده اما بر زمین مانده است.
قمی تصریح کرد: از مظلومیت فرهنگ یه قدم که جلوتر برویم خواهیم دید که همین اندک بودجه دستگاه های فرهنگی با شلختگی، تشدد و روشن نبودن شرح وظایف دستگاه های فرهنگی مواجه شده و کارهای بزرگ این حوزه بر زمین مانده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: مسجد که یک سنگر به شمار می رود و قرار است گره ها را باز کند به عبارتی ۲۱ دستگاه متولی دارد، شما به عنوان نمایندگان مردم بگویید که وضعیت مساجد کشور با وجود این دستگاه های متولی چگونه است.
وی با اشاره به مسئله قرآن یادآور شد: سال ۹۰ رهبر معظم انقلاب در سخنانی عنوان کردند که باید ده میلیون حافظ قرآن تربیت کنیم؛ باید گفت این مقدار به حدی نیست که نتوانیم به آن دست یابیم، بلکه بسیاری از کشورهای دنیا به بالاتر از این مقدار هم رسیده اند همچنین بیش از یک دهه از این سخن مقام معظم رهبری گذشته و دستگاه های متولی از قبیل سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت ارشاد که بودجه های قرآنی می گیرند باید پاسخ دهند که چند درصد از این امر رهبر معظم انقلاب محقق شده است.
قمی به مسئله فضای مجازی و نحوه نظارت بر آن اشاره کرد و گفت: بعد از هر دلیل موجهی دستور به بستن یک شبکه اجتماعی می دهند و بعد از استفاده مردم از فیلترشکن اذعان می کنیم که نباید برخورد سلبی کرد اما همه کشور های دنیا در کنار رفتارهای ایجابی، رفتارهای سلبی را نیز پیش می گیرند و این امری عاقلانه است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اذعان کرد: مقام معظم رهبری بیشتر کردن پهنای باند و سرعت اینترنت را منوط به تکمیل شبکه ملی اطلاعات کردند و در ادامه تأکید داشتند که محتوا را مقدم بر توسعه زیر ساخت قرار بدهند اما مضامین غیر انسانی به راحتی در فضای مجازی ترویج می شود و جوانان ما از این خوراک استفاده می کنند و مسئولیت این کار برگردن شما نمایندگان و بنده حقیر است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: پهنای باند اینترنت از اردیبهشت تا اسفند سال گذشته، ۲/۵ برابر شده است و گاهی ۶۰ تا ۷۰ درصد این فضا در اختیار اینستاگرام است؛ این در حالی است که در همین اینستاگرام به همین مقدسات ما توهین می شود و کاری نمی کنیم و ادعای حکمرانی در فضای مجازی را نیز داریم.
قمی با تأکید بر بارهای بر زمین مانده در عرصه فرهنگ ابراز کرد: شلختگی، آشفتگی و بر زمین ماندن بارهای فرهنگی جامعه مسئله اول است؛ محتوای غیر انسانی، خیانت، خشونت از مضامینی به شمار می روند که به راحتی در فضای مجازی و سامانه های درخواست فیلم در حال انتشار هستند.
رئیس سازمان تبلیغات در بخش دیگر سخنان خود خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: شما آمده اید تا گره مردم را باز کنید و گره های بزرگ در عالم اقتصاد و امنیت با فرهنگ حل می شود و این مکتب امام (ره) است.
وی تصریح کرد: هنوز باور نکرده ایم که گره گشایی مسائل با فرهنگ صورت می پذیرد؛ همچنین مشکلات عرصه تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی حتماً از طریق فرهنگ قابل حل شدن است، باید گفت که ظرفیت و قدرت فرهنگ را امام خمینی (ره) به ما نشان داده است که حمایت از کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی یک بعد فرهنگی و مغفول به نام فرهنگ دارد که به آن توجه نشده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به اقدامات سازمان تبلیغات اسلامی در عرصه ترویج فرهنگ اشاره و اذعان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی در بخش هایی از کشور با کمترین امکانات با استفاده از روحانی مستقر اقدام به رفع آسیب های اجتماعی کرده است و روحانیون مستقر در سراسر کشور گره گشای مردم هستند.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان این نکته که حضور روحانی مستقر در مناطقی که دچار آسیب های اجتماعی هستند کاهش جرائم و بزه در آن مناطق شده خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی یک منطقه ای در نامه ای به سازمان تبلیغات اسلامی از حضور یک روحانی مستقر در آن منطقه تشکر کرد و گفته است که با وجود آن روحانی، دیگر نیازی به استقرار نیروی انتظامی در این منطقه نیست.
وی با اشاره به وجود ۸۰ هزار مسجد و ۹۰ هزار هیئات مذهبی ثبت شده در کشور اضافه کرد: متأسفانه هیئات مذهبی از حداقل خدمات حاکمیت محروم هستند و حتی یک شناسه و شماره حساب ندارند و سازمان های مردم نهاد از حمایت های دولت برخوردارند اما هیئات مذهبی از این حمایت ها بهره مند نمی شوند. لذا شایسته است برای هیئات مذهبی بزرگی که پدران شهدا، جزو هیئت امنا آنها هستند و مالکان معتبری دارند، خدمات مناسبی در نظر بگیریم، چرا که این هیئات مذهبی خدمات اجتماعی و گره گشایی بسیاری انجام می دهند.
وی ادامه داد: نهادها و هیئات مذهبی؛ محل اتکای مردم هستند، لذا بدون توجه به این ظرفیت ها نمی توان مشکلات مردم را حل کرد؛ همچنین بر این موضوع اعتقاد دارم که بسیاری از آسیب های اجتماعی و معضلات جامعه، راه حلی فرهنگی دارند و حتی مشکلات روحی و عدم اعتماد به نفس نیز با کار فرهنگی برطرف می شوند.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه هر استانی زیست بوم خاص خودن را دارد افزود: همواره فعالیت های فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید بر زیست بوم همان استان تعریف شده و انجام می شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سازمان تبلیغات اسلامی اجتماعی تر شده است و گام های بزرگی برای حل مشکلات مردم برداشته و به گونه ای روحانیون مستقر در مناطق، گره گشای مردم و محل رجوع آنها برای حل مشکلات هستند.
وی عنوان کرد: بسیاری از آسیب های اجتماعی ریشه فرهنگی دارند و راه حل آن نیز فقط از طریق فرهنگ انجام می شود همچنین مشکل امید، روحیه و اعتماد به نفس را می توان به راحتی با فرهنگ حل کرد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: بودجه سازمان تبلیغات اسلامی در برابر وزارت خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی یک ششم و نسبت به صدا و سیما سه درصد است؛ این یعنی حمایت ها از سازمان تبلیغات اسلامی در حداقل قرار دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: نگاه فرهنگی می تواند گره های آن مستضعفی که از حداقل حمایت های حاکمیتی برخوردار نیست را باز کند.
وی به مسئله مردم منطقه غیزانیه نیز اشاره و اذعان کرد: در این منطقه ۹۸۵ حلقه چاه نفت وجود دارد و اگر یک هزارم در آمد آن به مردم آن منطقه تعلق می گرفت قطعاً مشکلات منطقه مرتفع می شد.
حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پایان سخنان خود بار دیگر به مظلومیت فرهنگ اشاره و تأکید کرد: گام دوم و مسئله فرهنگ مظلوم واقع شدند و قصد داریم به فضل الهی و حمایت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی گام های مؤثری در حوزه فرهنگ این مرز و بوم برداریم.



اشتراک در:

کلمات کلیدی: حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، نمایندگان مجلس، مجلس شورای اسلامی

نظر خود را بنویسید