منتظر باشید تا صفحه کامل بارگذاری شود
غیرفعال کردن حالت بارگذاری
×

مشاهده خبر

تخلف
 

معاونت پژوهشی دانشگاه سوره_دکتر محسن شریفی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه قانون پیشگیری و مقابله با تخلفات در آثار علمی تصویب و ابلاغ شده است، افزود: بعد از تصویب این قانون آیین نامه اجرایی آن تدوین شد و در هیات دولت به تصویب رسید.

شریفی، تدوین دو دستورالعمل را از دیگر اقدامات وزارت علوم برای پیشگیری و مقابله با تخلفات علمی دانست و یادآور شد: یکی از این دستورالعمل ها در زمینه نحوه تشکیل کارگروه اخلاق پژوهشی در دانشگاه ها و موسسات علمی و دیگری در زمینه نحوه تعیین بازرسان است که هر دو این دستورالعمل ها تدوین و نهایی شده است.

به گفته وی بر این اساس به منظور مقابله و پیشگیری از تقلب و تخلفات علمی ۴ سند تهیه شد که شامل قانون این موضوع، یک آیین نامه و دو دستورالعمل می شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه این اسناد قانونی ابلاغ شده است، خاطر نشان کرد: بر اساس این اسناد کارگروه اخلاق پژوهشی در سطح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شد و در کارگروه وزارت علوم تاکنون ۶ جلسه برگزار شده است.

شریفی راه اندازی کارگروه های اخلاق پژوهشی در دانشگاه ها و موسسات علمی را از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه نام برد و اضافه کرد: بر اساس اسناد ابلاغ شده هر دانشگاه و موسسه واجد شرایطی باید دارای یک کارگروه اخلاق پژوهشی باشد و ما در حال بررسی هستیم که برآورد شود چند دانشگاه و موسسه نسبت به راه اندازی این کارگروه ها اقدام کرده اند.

وی با اشاره به عملکرد و وظایف این کارگروه ها توضیح داد: هرگونه مورد مشکوک تخلف در امور پژوهشی ابتدا در این کارگروه ها مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که بررسی این کارگروه نشان دهد که تخلفی صورت نگرفته است، از فرد یا افراد رفع اتهام می شود ولی در صورتی که مشخص شود که تخلف، انحراف و یا بد اخلاقی علمی صورت گرفته باشد به نهادهای ذیصلاح مانند کمیته انضباطی دانشجویی و یا هیات انتظامی کارکنان اعلام خواهند کرد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه این کارگروه ها هیچ حکمی را برای افراد متخلف صادر نمی کنند، وظایف آنها را تنها تشخیص و شناسایی تخلفات در امور پژوهشی دانست.

شریفی، کار اصلی کارگروه های اخلاق پژوهشی در دانشگاه ها را پیشگیری و ترویج اخلاق پژوهشی، تشخیص تخلفات، آموزش و آشنا کردن پژوهشگران با مصادیق تخلفات علمی، درستکاری علمی و برگزاری کارگاه ها و کنگره هایی در زمینه آشنا کردن پژوهشگران و دانشجویان با مصادیق تخلف و ایجاد زیر ساخت هایی که امکان تخلف را کاهش می دهد، نام برد.

به گزارش ایسنا، بر اساس "قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش و یا سایر آثار مکتوب و یا ضبط شده پژوهشی- علمی و یا هنری اعم از الکترونیکی و غیر الکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود، جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان ملزم به واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت، میشوند.

در صورتی که ارتکاب جرم موضوع این قانون از طریق پایگاه الکترونیکی و یا در قالب بنگاه شامل موسسه، شرکت یا هر نوع دیگر اعم از ثبت شده یا نشده انجام شود و یا برای انجام آن اقدام به تبلیغ به هر نحو شود، مرتکب یا مرتکبان به میانگین حداقل و حداکثر مجازات مقرر فوق محکوم می شوند. علاوه بر آن این بنگاه ها به درخواست یکی از وزارتخانه های علوم و یا بهداشت و یا سایر مراجع مربوط و با دستور مراجع قضایی حسب مورد مهر و موم (پلمب) یا متوقف می شود.

 

انتهای پیام/

اشتراک در:

کلمات کلیدی: تخلفات علمی، دانشگاه سوره، دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم، سیاست گذاری پژوهشی، وزارت علوم

نظر خود را بنویسید